Fremtidens leder skal navigere i en hurtig og foranderlig verden

Kortere ansættelser, projektansættelser, og løsninger via crowd sourcing kendetegner den virkelighed, som fremtidens ledere skal kunne navigere i. Med 23 års erfaring i Executive Search og Konsulentbranchen har CEO Claus Laigaard indgående erfaringer med hvilke direktør- og lederprofiler der havde succes tidligere, og hvilke der nu får succes. Claus er desuden en del af Rigét Advisory Board, og har derfor også bidraget til rapporten ”Hvem er fremtidens leder”. Og Claus deler her forventninger til en hurtigere og mere foranderlig hverdag.

Af Claus Laigaard, CEO, Laigaard & Partners

Vi ser ind i en fremtid i en verden, hvor udviklingen flyver hurtigere imod os, end vi kan forudsige – selv om mange forsøger. Det går så stærkt så de, som starter på en længerevarende uddannelse, ikke nødvendigvis har mulighed for at kende titlen på de jobs de kommer ud til 3 – 5 år senere. I 2030 spås det, at titlen på mere end 60 % af de jobs verden skal beskæftige sig med, er ukendte i dag.

Fremtidens arbejdsmarked bliver præget af markant kortere ansættelsesforhold og fremtidsforskere forudsiger, at vi i 2030 vil opleve en gennemsnitsanciennitet i virksomhederne på max 24 måneder.

Ligeledes vil fremtiden byde på mere projektarbejde og hermed flere projektansættelser, hvorfor vi vil opleve en øget efterspørgsel på selvstændige konsulenter, som vil ændre måden at lede på.

Vi har konstateret, at fremtidens leder skal acceptere, at direktørtitler og seniority ikke nødvendigvis er lig viden i en verden stærkt præget af Google, og hvor løsninger fremkommet via crowd sourcing er en naturlig del af den digitale generations hverdag.

Lederen skal acceptere, at det fremtidige mind-set hos mennesker indeholder ønsket om læring og konstant forandring, hvilket bevirker et øget fokus på projektarbejde og rotation i projekterne. Endvidere skal fremtidens leder have stærkt fokus på at få andre til at vokse og lykkes via coaching som i sportens verden, hvor mange coaches ikke nødvendigvis selv har, eller har haft det samme talent.

Dette ændrer ikke ved, at fremtidens leder fortsat skal kunne lede, styre, inspirere og udvikle sine medarbejdere og forsat skulle kunne sætte retning, mål og lægge planer, dog med et maksimum på 12 – 18 måneder.

Få flere gode råd til at blive fremtidens leder ved at downloade den nye rapport ”Hvem er fremtidens leder?”

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.